Rehberlik BülteniEylül Ayı Rehberlik Bülteni

 

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLARKEN…

Değerli velilerimiz;

Eylül ayıyla birlikte, uzunca geçen bir yaz tatilinin sonuna geldik. Hem çocuklarımızın, hem de sizlerin okul telaşı başladı. Tatil sürecinde geçen rahat ve keyifli günlerin ardından, planlı ve sistemli yaşamayı gerektiren bir döneme giriş yapacak olmanın vermiş olduğu endişenizi çok iyi anlıyor ve bu duygunuzu sizlerle paylaşıyoruz.

Okula dönüş sürecinde, yeni çalışma temposuna girilecek olması bir süre uyum sağlama konusunda hem çocuklarımız, hem de sizler açısından zorlayıcı olabilir. Bazı ebeveynler okula başlama konusundaki endişelerini, ister istemez,  yaşadıkları gerginlik ve stresi ister istemez çocuklarına yansıtırlar. Tüm bunları gören ve hisseden çocuklar da, okula başlamanın getirdiği korku ve endişeyi yoğun olarak hisseder. Kaygılarımızı çocuklara yansıtmak yerine birlikte keyif almak en doğru olanıdır.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının çocuklarımız için daha verimli ve keyifli geçmesi adına, bizler Deha Koleji Rehberlik Birimi olarak siz değerli velilerimize sağlıklı oryantasyon süreci için bazı önerilerde bulunmak isteriz:

*Okula başlamanın bir süreç olduğunu ve kısa sürede çocuğunuzun yeni düzene uyum sağlayacağını kendinize sıklıkla hatırlatıp, bu süreçte çocuğunuzla birlikle işbirliği içerisinde olmaya çalışın.

*Çocuğunuza okula uyum sağlaması için hoşgörülü yaklaşın, alışma ve uyum hızına saygı gösterin.

*Okula başladığı ilk haftalarda çocuğunuza daha fazla zaman ayırmaya, okul konusunda sohbet etmeye hatta okul ihtiyaçlarının alışverişlerini birlikte yapmaya gayret edin. Böylelikle, çocuğunuz sizin de okulu ne kadar önemsediğinizi ve bu süreçte ona destek olacağınızın mesajını almış olacaktır.

*Tatil zamanında değişmiş olan uyku, beslenme ve yemek düzenini uygun bir şekilde yeniden planlayın. Özellikle, kahvaltı günün ilk öğünü olduğu için adaptasyon süreci biraz daha geç olabilir. Kahvaltı saatlerinin okula uygun saatler olmasına özen gösterin.

*Kaç yaşında olursa olsun oyun çocuk için en büyük gıdadır. Okul döneminde çocuğunuzun oyun oynamak istediğini dile getirmesi durumlarında onu reddetmeyin ve oyun oynaması için fırsat verin.

*Uzunca geçen tatil sürecinde çocukların oldukça keyif aldıkları tv, bilgisayar vb. gibi alışkanlıklarından vaz geçirmek çoğunlukla zor olabilir. O nedenle, aniden sonlandırmak yerine kademe kademe sınırlandırıp uygun zamanda sonlandırmanız daha doğru olacaktır.

*Çalışma ortamının ders çalışmaya uygun olması, çalışma sürecini daha verimli hale getireceğinden, çocuğunuzun rahatlıkla çalışabileceği bir çalışma ortamı ayarlayın.

*Çocuklarda çalışma alışkanlığının kazanılması belirli bir süreci içerir ve mutlaka planlama gerektirir. Okulun en başında çocuğunuzla zaman kaybetmeden bir planlama yapın. Planlamayı sadece sizin uygun gördüğünüz şekilde değil, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre şekillendirin.

* Eğer aile bireylerinde kaygı duyan birileri varsa, mümkün olduğunca çocukların yanında kaygılar paylaşılmamalı. Yaşanılan gerginlik ve endişe çocuklara yansıtmamalı.

* Çocuklara okul yaşamıyla ilgili bilgi verilmeli, akıllarında soru işareti kalmaması sağlanmalı. Gündelik okul yaşamı, kurallar, yeme düzeni, okul saatleri, öğretmenler, sınıf arkadaşları, dersler gibi konularda konuşmalar yapılabilir.

* Anne ya da babadan ayrılmak istemeyen çocuklar okulda beklenmemeli, zamanla ailesinden uzak kalmaya alışacağı ve sınıf ortamına uyum sağlayacağı unutulmamalı. Eğer ağladığı için yanında olmaya çalışılırsa, okul yaşamının sağladığı disiplinden uzaklaşabilir ve aileye bağımlı olmaya devam edebilir. Böyle bir durumda tutarlı ve istikrarlı olanız yararlı olacaktır.

*Okulumuzla ilgili bilgi sahibi olmanız adına sizlerle paylaştığımız bilgilendirme dosyanızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Bununla birlikte, okulumuz tarafından sizleri bilgilendirmek amacıyla yıl içerisinde verdiğimiz tüm yazılı belgelerin belirli bir yerde toplanması, ihtiyaç durumunda, okulumuzla ilgili bilgilere kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

*Okul ya da işleyişle ilgili uygun bulmadığınız durumlar olur ise; bu durumu çocuklarınızla paylaşmayın. Gerekli müdahaleyi yapacak idari birim ve rehberlik biriminin hep sizlere destek olacağını unutmayın.

*Sene başından itibaren her konuda sınıf öğretmeni, rehberlik birimi ve idari kadro ile iletişim içerisinde olun. Olası aksaklıklarda birlikte yapılan müdahaleler çocuklarımız eğitim hayatı ve verimli bir sene geçirmeleri açısından oldukça önemlidir.

* Ve en önemlisi, bu uyum sürecinde, çocuğunuzla ilgili gerçekleştirebileceğinin üzerinde beklentiler içerisine girmeden, sorumluluklarını birlikte belirleyerek, destekleyici bir tutumla, ihtiyaç duyduğunda onun yanında olduğunuzu hissettirmektir.

Mutluluklarınızı ve her türlü ihtiyaç duyduğunuz destek almanız gereken durumlarda Rehberlik birimimiz hep yanınızda olacaktır. Yeni eğitim öğretim yılı çocuklarımıza ve sizlere başarı ve mutluluk getirsin…

 

                                                                           REHBERLİK BİRİMİ

                                                  Uzm.Kln.Psk.Gülçin BİLİM ŞENEL